شاید یکی از لذت بخش ترین و هیجان انگیز ترینمراحل اجرا یا بازسازی آشپزخانه، مرحله انتخاب پوشش دیوار و بین کابینت ها است.پوشش دیوار در دکوراسیون آشپزخانه تاثیر فراوانی دارد. در عین حال فراموش نکنید کهاین پوشش باید برخی ویژگی ها را داشته باشد تا هم از لحاظ زیبائی خواسته ما راتامین کند و هم از لحاظ هزینه و کیفیت، مناسب باشد.


سبک طراحی دکوراسیون آشپزخانه نیز در انتخاب پوشش دیوار ها اهمیت دارد. دیوار آشپزخانه مدرن متریال خاصی دارد و دیوار آشپزخانه های کلاسیک نیز پوشش خاص خود را دارند. پوشش دیوار های آشپزخانه باید از حنسی باشد که به سهولت تمیز شود. علاوه بر این، کیفیت و دوام آن نیز بسیار اهمیت دارد و باید در برابر رطویت و بخار، گرما، چربی و غیره مقاوم باشد. حالا به مرور انواع پوشش دیوار آشپزخانه می پردازیم:

انواع پوشش دیوار آشپزخانه:

۱رنگ روغن

گاهی برای رنگ دادن به آشپزخانه و جلوه بیشتر، می توان از رنگ روغن استفاده کرد. این نوع رنگ، ضد آب است و به سرعت خشک می شود و نظافت آن آسان است. بسیاری از این رنگ ها فعالیت های ضد قارچ نیز دارند که برای آشپزخانه عالی هستند.

۲کاشی های سرامیکی

کاشی‌ های سرامیکی به عنوان پوشش دیوار آشپزخانه همیشه از اصلی ترین گزینه ها بوده است. کاشی ها به راحتی تمیز می شوند و در برابر ضربه مقاوم هستند. همچنین تنوع طرح و رنگ کاشی های سرامیکی یکی دیگر از مزیت های آن محسوب می شود که به راحتی امکان هماهنگی با دیگر اجزای آشپزخانه را برای شما فراهم می کند.

۳پوشش چوبی

چوب از پوشش های طبیعی و پر طرفدار است که به فضای آشپزخانه، گرما و صمیمیت می دهد به ویژه اگر عادت داشته باشید وعده های غذائی را با اعضای خانواده در آشپزخانه جمع شوید. البته چوب متریالی شیک و نسبتا گران است. با این همه، چوب به رطوبت حساس است و بهتر است در فضائی خشک تر و به دور از رطوبت و بخار استفاده شود.

۴برچسب یا استکرهای وینیل

استیکر ها امکان ایجاد هارمونی و همچنین تنوع بخشیدن به فضای آشپزخانه را برای شما فراهم می کنند. نصب استیکرها بسیار آسان است و در عین حال نیاز به مراقبت خاصی ندارد و البته کم هزینه و ارزان قیمت است. با کمترین هزینه می توانید یک دکوری دیواری عالی در آشپزخانه تان نصب کنید.

۵سنگ طبیعی برای دیوار آشپزخانه

انواع مختلفی از سنگ های طبیعی وجود دارند که می توانید به منظور پوشش دیوار های آشپزخانه خود از آن استفاده کنید. سنگ ها ظاهری لوکس و فاخر دارند و در عین حال با دوام بوده و نیاز به نگهداری خاصی هم ندارد.

۶کاغذ دیواری های مخصوص دیوار آشپزخانه

معمولا تصور همه این است که کاغذ دیواری ها مناسب نصب در آشپزخانه نیستند، اما امروزه برخی از مدل های کاغذ دیواری هستند که ضد رطوبت بوده و در رنگ ها و طرح های متنوعی در دسترس هیتند.

۷شیشه

پوشش دیواری شیشه ای، از متریال های مدرن است که از دیوار ها در برابر ذرات چربی و پاشیدن تکه‌های غذا در حین آشپزی محافظت می کند و به راحتی هم تمیز می شوند. همچنین این امکان را خواهید داشت تا پنل های شیشه ای رنگی یا طرح دار را انتخاب کنید.

۸استیل ضد زنگ

انتخاب استیل ضد زنگ به عنوان پوشش دیواری آشپزخانه تا حدودی کمتر از موارد دیگر متداول است اما مزایای فراوانی دارد. استیل ضد زنگ هم نظافت آسانی دارد و هم شیک و زیباست. همچنین در برابر حرارت و مقاوم است. اگر به طراحی های سبک آشپزخانه مدرن علاقه مندید، این متریال می تواند گزینه مناسبی باشد.